Blobism – obły stan architektury

2 min read

Blobism, znany również jako blobitecture (blob architecture) czy też blobismus, to nurt w architekturze, gdzie budynki przybierają obłe kształty, podobne do ameby, kropel wody czy wręcz kluchy. Sam nurt powstał w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, jednak nazwa zaczęła funkcjonować dopiero po artykule New York Times w 2002 roku. Pomimo, iż nazwa miała raczej charakter prześmiewczy, szybko przyjęła się do obiegu i teraz funkcjonuje jako oficjalna nazwa tegoż nurtu.

Źródłem tego był jednak Jan Kaplický, brytyjski architekt czeskiego pochodzenia, który -wspólnie z Amandą Levete– zaprojektował słynny neo futurystyczny (i jakże charakterystyczny!) budynek Selfridges w Birmingham.

Foto: Selfridges, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Birmingham.

Budynek ten zbudowany jest na stalowej konstrukcji, użyto również betonu natryskowego, co pozwoliło zachować obły kształt budynku. Prócz kształtu, najbardziej charakterystycznym elementem sklepu Selfridges jest jego fasada. Ściany budynku zostały pokryte 15000 anodowanych aluminiowych dysków, umocowanych na niebieskim tle.

Choć sklep Selfridges jest częścią centrum handlowego Bullring, Selfridges miało się odróżnić od samego kompleksu, w związku z czym powstał projekt aluminiowej fasady.

Projekt ten zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę Concrete Society, Structural Steel Awards 2004, Royal Fine Art Commission Trust, Retail Innovation 2004, Institution of Civil Engineers, Project Award Winner 2004 i inne.

W nurcie blobizmu powstało też wiele innych budynków, np. biblioteka filologiczna w Berlinie, która ma kształt mózgu; hala koncertowa i centrum muzyczne Sage Gateshead w Anglii, London City Hall, Złote Tarasy w Warszawie, czy zaprojektowany przez E.H Pavie Biomorphic House w Izraelu.

Foto: Biomorphic House nad morzem śródziemnym

More From Author